Najczęściej zadawane pytania

Spis treści:

Skąd wziąć plik .csv?

Jeżeli tworzyłeś ankietę w Formularzach Google, możesz skorzystać z instrukcji pobierania dostępnej tutaj lub sprawdzić naszą uproszczoną wersję poniżej.

W Kwestionariuszu swojej ankiety na dysku Google wejdź w zakładkę odpowiedzi, a następnie kliknij symbol trzech kropek znajdujących się obok napisu Wyświetl w Arkuszach lub Link do Arkusza.

Sposób pobierania pliku .csv z Formularzy Google

Następnie, wybierz opcję Pobierz odpowiedzi (.csv)

Dokładna instrukcja pobierania pliku .csv z formularzy Google

Uwaga! Aby Tabelkomat działał poprawnie, potrzebujemy pliku .csv pobranego w dokładnie taki sposób jak przedstawiony powyżej. Okazuje się, że plik .csv wyeksportowany z Arkuszy Google różni się od pliku .csv wygenerowanego bezpośrednio ze strony Formularzy Google (czyli tam, gdzie robiliśmy ankietę). Jeżeli użyjesz pliku pobranego z Arkuszy Google, pytania wielokrotnego wyboru mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Na czym polega wersja DEMO?

Wersja DEMO pozwala sprawdzić, czy funkcje dostępne w Tabelkomacie spełniają Twoje oczekiwania i potrzeby. Gdy wgrasz odpowiedzi swojej ankiety do Tabelkomatu, natychmiast uzyskujesz dostęp do wszystkich opcji w ustawieniach aplikacji. Tabelkomat przetwarza dane z Twojej ankiety, a następnie wyświetla wyniki z 25 pierwszych wierszy w pliku odpowiedzi do każdego z pytań Twojej ankiety.

W ten sposób możesz sprawdzić, czy wszystkie pytania wyglądają dobrze oraz dostosować opcje wyświetlania danych do każdego pytania. Po aktywowaniu pełnej wersji Tabelkomatu, wszystkie zapisane opcje zostają zastosowane do wszystkich odpowiedzi twoich respondentów (np. gdy w pytaniu 10 w wersji DEMO ustawisz grupowanie wg. płci, obliczanie średniej wg. wag, w pełnej wersji aplikacji zobaczysz grupowanie oraz średnie wyliczone na podstawie wszystkich odpowiedzi Twoich ankietowanych).

Zamiast pytań mam “Unnamed: …” – co zrobić?

Treść pytania musi znajdować się w pierwszym wierszu arkusza, aby pytanie zostało właściwie zaimportowane. W twoim pliku pierwszy wiersz prawdopodobnie jest pusty. Usuń puste wiersze tak, aby w pierwszym wierszu pliku znajdowały się pytania i wgraj plik ponownie.

Polskie znaki wyświetlają się błędnie

Tabelkomat mógł błędnie rozpoznać kodowanie znaków. Otwórz plik .csv w arkuszu kalkulacyjnym, jeśli polskie znaki wyświetlają się błędnie – wybierz prawidłowe kodowanie znaków. Następnie zapisz jako arkusz kalkulacyjny(.xlsx, .xls, .ods) i ponownie wgraj do Tabelkomatu.

A co na to system antyplagiatowy (JSA)?

Ankiety wgrywane do Tabelkomatu nie wychodzą poza nasz serwer. JSA nie ma do nich dostępu. Sama struktura tabeli nie ma wpływu na wynik testu antyplagiatowego. Dopóki pracujesz na swoich wynikach nie musisz się niczym martwić.

Pytania wielokrotnego wyboru wyświetlają się niepoprawnie – jak to zmienić?

Tabelkomat automatycznie wykrywa pytania wielokrotnego wyboru gdy odpowiedzi w pliku są rozdzielone średnikiem. Mogą one jednak być rozdzielone np. przecinkiem. Wtedy pytanie zostanie potraktowane jako pytanie jednokrotnego wyboru.

Aby zmienić pytanie wielokrotnego wyboru należy kliknąć przycisk “Wielokrotny wybór” znajdujący się nad tabelką. Każdy przecinek w treści odpowiedzi rozdzieli odpowiedź na dwie różne.

Jest już prawie dobrze, jednak tekst “Odpowiedź, która zawiera przecinek w treści” została błędnie rozbita na “Odpowiedź” oraz “która zawiera przecinek w treści”. Aby to naprawić należy wykluczyć jedną z odpowiedzi, oraz zmienić tekst drugiej odpowiedzi na odpowiedni, ale nie zawierający przecinka.

Można wybrać dowolny separator odpowiedzi (np. spację) w tym celu należy wejść w ustawienia

  1. Wejść w ustawienia (Pokaż ustawienia)
  2. Przescrollować do opcji “Przeładuj pytanie” na samym dole ustawień
  3. Z dostępnych opcji wybrać typ pytania jako wielokrotnego wyboru
  4. Ustawić odpowiedni dla nas separator odpowiedzi. W przedstawionym wyżej przypadku będzie to przecinek, może się również zdarzyć, że separatorem odpowiedzi będzie myślnik lub spacja. Wystarczy sprawdzić co oddziela odpowiedzi w wierszu Twojej tabeli i wpisać ten znak w miejscu separatora odpowiedzi
  5. Potwierdzić chęć zresetowania pytania.
Sposób zamiany pytania jednokrotnego wyboru w wielokrotnego wyboru

Czy można zsumować odpowiedzi różniące się pisownią z pytań otwartych?

Oczywiście! Czasami nasi respondenci w pytaniach otwartych zapisują to samo, za pomocą różnych nazw – (np. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza, akademia górniczo-hutnicza, itp.). W Tabelkomacie, można w łatwy sposób scalić ze sobą te odpowiedzi i uzyskać automatycznie przeliczony wynik zbiorczy. Poniżej przedstawiamy jak to zrobić krok po kroku.

Jak scalić różne odpowiedzi w jedną - pytania otwarte w ankiecie

W odpowiedziach do mojej pracy magisterskiej znalazły się dwie, takie same odpowiedzi. Aby móc je edytować, najpierw powinnam przeładować pytanie jako jednokrotnego wyboru.

Gdy już zamienię pytanie ma jednokrotnego wyboru, mogę posortować odpowiedzi od największej lub najmniejszej klikając w pogrubione pole w tabeli “Odpowiedzi”. W ten sposób nasza tabela będzie bardziej czytelna i łatwiej nam będzie odnaleźć tożsame odpowiedzi.

Następnie, gdy już zdecydujemy się do której odpowiedzi będziemy scalać pozostałe, klikamy w wybraną nazwę i kopiujemy za pomocą symbolu kopiowania nazwę lub ustalamy własną nazwę i zapisujemy. Aby scalić do tej odpowiedzi inne odpowiedzi, klikamy w interesującą nas odpowiedź i za pomocą symbolu wklejania nadajemy jej wybraną wcześniej nazwę i zapisujemy. W ten sposób możemy szybko zmienić nazwę wielu odpowiedzi.

Jak edytować tekst odpowiedzi otwartych w odpowiedziach do ankiety
Szybki sposób sumowania tożsamych odpowiedzi w Tabelkomacie

Jak wykluczyć odpowiedź z wyników?

Możesz zmienić tekst odpowiedzi na pusty (w polu “nowy tekst odpowiedzi’ nie wpisuj nic) – wtedy odpowiedź będzie traktowana jako “Brak odpowiedzi”. W ustawieniach pytania możesz zdecydować czy wliczać do wyników puste odpowiedzi jako osobną odpowiedź, czy też nie.

Czy mogę obliczyć średnią do pytania jednokrotnego wyboru?

Tak! Najpierw jednak należy przeładować pytanie jako pytanie z siatką jednokrotnego wyboru i zatwierdzić resetowanie pytana. Gdy pytanie zostanie przeładowane, możemy ustalić wagę poszczególnych odpowiedzi – wystarczy kliknąć w nazwę odpowiedzi i wpisać odpowiednią wartość. Gdy już ustalimy wartości wszystkich odpowiedzi, należy w ustawieniach kliknąć opcję Pokaż średnie. To takie proste!

Ustalanie wag w pytaniach jednokrotnego wyboru lub pytaniach z siatką jednokrotnego wyboru

Czy mogę edytować wygląd wygenerowanych tabel?

Jak najbardziej, jeszcze jak! Możesz to zrobić w Wordzie lub innym edytorze tekstu. Wszystko działa tak, jak w ręcznie utworzonej tabeli – tj. możesz zmienić rozmiar czcionki, szerokość komórek, kolor, tekst, itp.

Pamiętaj jednak, że średnie i procenty przeliczane są wyłącznie w Tabelkomacie. Jeżeli zmienisz dane w tabeli już wklejonej do edytora tekstu (np. liczby osób udzielającej danej odpowiedzi) to wartości średnich i wag nie zmienią się.

Czy mogę edytować więcej niż jedną ankietę w tym samym czasie?

Jest to możliwe w przypadku, gdy używasz różnych przeglądarek lub urządzeń. Istnieje również opcja przełączania się między ankietami na jednej przeglądarce za pomocą linków dostępowych (tych, które wyświetlają się po wgraniu ankiety).

Czy mogę wgrać plik nie pochodzący z Formularzy Google?

Oczywiście, jak najbardziej, jeszcze jak! Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć że tabele będą wyświetlać się nieprawidłowo lub aplikacja pokaże błąd. Aby temu zapobiec zapoznaj się z naszym opisem formatu pliku badania do wgrania.

Czy moje dane są bezpieczne?

Tak – w kwestiach bezpieczeństwa nie idziemy na ustępstwa. Płatności na naszej stronie obsługiwane są przez Autopay S.A, co daje gwarancje wysokiego bezpieczeństwa transakcji.

Dostęp do wyników Twojej ankiety możliwy jest wyłącznie poprzez link podany po wygenerowaniu tabel. Link zapisywany jest w twojej przeglądarce dzięki czemu nie musisz go zapamiętywać. Gdy zakupisz pełną wersję Tabelkomatu, na Twój adres e-mail wyślemy wiadomość z podsumowaniem płatności oraz link do wyników, tak abyś zawsze miał do niego dostęp.

Jak mogę otrzymać fakturę VAT?

Skontaktuj się z nami mailowo na adres biuro@tabelkomat.pl, a my zajmiemy się Twoją fakturą.

Co zrobić, gdy zauważę błąd w wygenerowanych tabelach lub wykresach?

Skontaktuj się z nami – postaramy się jak najszybciej go naprawić. Naszym celem jest zapewnienie Ci najlepszej obsługi. Jeśli zdarzy się, że będziesz niezadowolony, zwrócimy koszty, dbając o Twoją satysfakcję. Dziękujemy za zaufanie!

Twoje wątpliwości wzbudza kwestia nieporuszona na tej stronie? Napisz do nas maila na kontakt@tabelkomat.pl