Jak zdobyć respondentów do badań dyplomowych
Proces przeprowadzenia udanych badań dyplomowych zależy w dużej mierze od skutecznego pozyskania odpowiedniej liczby respondentów. W dzisiejszym dynamicznym środowisku akademickim istnieje szereg strategii, które mogą ułatwić zdobycie potrzebnych danych. W niniejszym artykule przyjrzymy się praktycznym krokom i sprawdzonym metodom, które mogą przyśpieszyć proces zbierania danych.
Ankieta gotowa i co dalej?
Promotor zaakceptował już całą treść Twojej ankiety i czeka na przysłanie jej wyników? Pora na pierwszy i ważny krok – wybór sposobu zbierania wyników. Musimy zastanowić się, czy łatwiej do naszej grupy badawczej dotrzemy w Internecie czy w życiu realnym? Najprostszym rozwiązaniem zawsze jest wybranie metody cyfrowej – stworzenie ankiety w Google Forms nie wymaga dużo pracy, a późniejsze rozsyłanie linków jest banalnie proste. Gorzej, gdy nasza grupa badawcza nie udziela się tak często w Internecie – jeżeli postanowiliśmy przeprowadzić badania na starszej grupie odbiorców, być może łatwiejszym rozwiązaniem okaże się wydrukowanie ankiety i dostarczenie jej do miejsca przebywania naszych respondentów [np. jeżeli badamy pielęgniarki ze stażem, warto spróbować zanieść ankiety na oddział szpitalny; jeżeli chcemy poznać zdanie przedszkolanek na jakiś temat, warto odwiedzić kilka przedszkoli z papierową wersją ankiety, itd.] Często jednak, jeżeli zależy nam na najszybszym zebraniu wyników, warto rozważyć obie te opcje równocześnie.
Wróćmy jednak do tworzenia samej ankiety
Zdecydowanie najprostszą opcją jest stworzenie ankiety w Google Forms, który posiada wiele opcji konstruowania pytań. Możemy tam na prawdę wiele typów pytań ankietowych – od krótkich odpowiedzi otwartych po zaawansowane siatki pól wyboru. Co więcej, ankietę stworzoną w Formularzach Google można później wydrukować. Dzięki temu możemy zbierać odpowiedzi zarówno w Internecie jak i rzeczywistości.
Gdzie szukać respondentów do badań dyplomowych w Internecie?
Internet daje dzisiejszym studentom wiele możliwości w pozyskiwaniu odpowiedzi do badań. Skupmy się dzisiaj szczególnie na Facebooku, bo to na nim najprościej można dotrzeć do szerokiej grupy badawczej.
Facebookowe Grupy do wypełniania ankiet
W wyszukiwarce Facebooka po wpisaniu słowa “ankieta” wyświetla się wiele grup, do których dołączają studenci poszukujący rozwiązań do swoich ankiet. W tych grupach można liczyć na wzajemną pomoc na zasadzie – “Ty wypełnisz mi, ja wypełnię Tobie”. Warto do nich zajrzeć, nawet jeżeli nasza grupa odbiorców jest specyficzna (np. seniorzy) bo być może ktoś również znajdujący się w potrzebie, przekażę naszą ankietę komuś, kto kwalifikuje się do jej wypełniania.
My również założyliśmy taką facebookową grupę – Ankieta za ankietę – możecie tam zajrzeć, pomóc innym i sobie w zbieraniu odpowiedzi. Kto wie, może również w tej grupie pojawi się kod rabatowy do Tabelkomatu?
Grupy zainteresowań/zawodowe naszych respondentów
Dobrym sposobem na znalezienie odpowiedzi do naszych ankiet jest poszukanie grup, które zrzeszają ludzi o zainteresowaniach/zawodach nas interesujących. Wrzucenie posta z naszą ankietą i prośbą o wypełnienie w miejscu, w którym znajduj się dużo grono potencjalnych respondentów pomoże w szybszym zebraniu wyników.
Grupa zrzeszająca studentów z Twojej uczelni
Zamieszczenie informacji o badaniu w grupie, która gromadzi studentów z Twojej uczelni, może przynieść znaczny wzrost liczby odpowiedzi. Studenci z tej grupy często czują więź społeczną i zainteresowanie sprawami dotyczącymi swojej uczelni. Informacje o badaniu w takim środowisku trafiają do ludzi, którzy mogą czuć się bardziej skłonni do pomocy kolegom z tej samej instytucji.
Opublikowanie posta wśród swoich znajomych
Udostępnienie informacji o badaniu wśród swoich znajomych to prosta i skuteczna strategia. Znajomi często chętnie udzielają wsparcia, zwłaszcza jeśli czują, że ich wkład ma realny wpływ. Bliskość relacji sprzyja zaufaniu, co zwiększa szanse na pozytywną reakcję na prośbę o wypełnienie ankiety. Ponadto, ludzie zazwyczaj są bardziej skłonni pomóc osobie, którą znają osobiście. Pamiętaj jednak o tym, aby zbyt często nie wrzucać swojego posta, bo może to zostać odebrane jako spam.
Warto również napisać do swoich znajomych w wiadomości prywatnej.
Zbieranie danych do pracy dyplomowej może czasami być frustrujące, jednak warto się nie poddawać. To już jeden z ostatnich kroków do skończenia studiów i cieszenia się wymarzonym dyplomem. Pamiętaj, gdy już będziesz miał odpowiedzi, warto zajrzeć do Tabelkomatu i przyśpieszyć sobie proces ich analizowania 🙂
Absolwentka studiów pedagogicznych na UJ i UPJP2 w Krakowie. Od zawsze lubi używać trudnych słów i pisać teksty naukowe – obie prace obroniła z wyróżnieniem, a na UPJP2 zdobyła Nagrodę Rektora dla najlepszych prac magisterskich. W wolnych chwilach czyta, gotuje i słucha patologicznych rapsów.