Jak zdobyć respondentów do badań dyplomowych

Proces przeprowadzenia udanych badań dyplomowych zależy w dużej mierze od skutecznego pozyskania odpowiedniej liczby respondentów. W dzisiejszym dynamicznym środowisku akademickim istnieje szereg strategii, które mogą ułatwić zdobycie potrzebnych danych. W niniejszym artykule przyjrzymy się praktycznym krokom i sprawdzonym metodom, które mogą przyśpieszyć proces zbierania danych.

Ankieta gotowa i co dalej?

Promotor zaakceptował już całą treść Twojej ankiety i czeka na przysłanie jej wyników? Pora na pierwszy i ważny krok – wybór sposobu zbierania wyników. Musimy zastanowić się, czy łatwiej do naszej grupy badawczej dotrzemy w Internecie czy w życiu realnym? Najprostszym rozwiązaniem zawsze jest wybranie metody cyfrowej – stworzenie ankiety w Google Forms nie wymaga dużo pracy, a późniejsze rozsyłanie linków jest banalnie proste. Gorzej, gdy nasza grupa badawcza nie udziela się tak często w Internecie – jeżeli postanowiliśmy przeprowadzić badania na starszej grupie odbiorców, być może łatwiejszym rozwiązaniem okaże się wydrukowanie ankiety i dostarczenie jej do miejsca przebywania naszych respondentów [np. jeżeli badamy pielęgniarki ze stażem, warto spróbować zanieść ankiety na oddział szpitalny; jeżeli chcemy poznać zdanie przedszkolanek na jakiś temat, warto odwiedzić kilka przedszkoli z papierową wersją ankiety, itd.] Często jednak, jeżeli zależy nam na najszybszym zebraniu wyników, warto rozważyć obie te opcje równocześnie.

Wróćmy jednak do tworzenia samej ankiety

Zdecydowanie najprostszą opcją jest stworzenie ankiety w Google Forms, który posiada wiele opcji konstruowania pytań. Możemy tam na prawdę wiele typów pytań ankietowych – od krótkich odpowiedzi otwartych po zaawansowane siatki pól wyboru. Co więcej, ankietę stworzoną w Formularzach Google można później wydrukować. Dzięki temu możemy zbierać odpowiedzi zarówno w Internecie jak i rzeczywistości.

Gdzie szukać respondentów do badań dyplomowych w Internecie?

Internet daje dzisiejszym studentom wiele możliwości w pozyskiwaniu odpowiedzi do badań. Skupmy się dzisiaj szczególnie na Facebooku, bo to na nim najprościej można dotrzeć do szerokiej grupy badawczej.

Jak zdobyć dużą liczbę respondentów? Wypełnianie ankiet na grupach facebookowych

Facebookowe Grupy do wypełniania ankiet

W wyszukiwarce Facebooka po wpisaniu słowa “ankieta” wyświetla się wiele grup, do których dołączają studenci poszukujący rozwiązań do swoich ankiet. W tych grupach można liczyć na wzajemną pomoc na zasadzie – “Ty wypełnisz mi, ja wypełnię Tobie”. Warto do nich zajrzeć, nawet jeżeli nasza grupa odbiorców jest specyficzna (np. seniorzy) bo być może ktoś również znajdujący się w potrzebie, przekażę naszą ankietę komuś, kto kwalifikuje się do jej wypełniania.

My również założyliśmy taką facebookową grupę – Ankieta za ankietę – możecie tam zajrzeć, pomóc innym i sobie w zbieraniu odpowiedzi. Kto wie, może również w tej grupie pojawi się kod rabatowy do Tabelkomatu?

Grupy zainteresowań/zawodowe naszych respondentów

Dobrym sposobem na znalezienie odpowiedzi do naszych ankiet jest poszukanie grup, które zrzeszają ludzi o zainteresowaniach/zawodach nas interesujących. Wrzucenie posta z naszą ankietą i prośbą o wypełnienie w miejscu, w którym znajduj się dużo grono potencjalnych respondentów pomoże w szybszym zebraniu wyników.

Grupa zrzeszająca studentów z Twojej uczelni

Zamieszczenie informacji o badaniu w grupie, która gromadzi studentów z Twojej uczelni, może przynieść znaczny wzrost liczby odpowiedzi. Studenci z tej grupy często czują więź społeczną i zainteresowanie sprawami dotyczącymi swojej uczelni. Informacje o badaniu w takim środowisku trafiają do ludzi, którzy mogą czuć się bardziej skłonni do pomocy kolegom z tej samej instytucji.

Opublikowanie posta wśród swoich znajomych

Udostępnienie informacji o badaniu wśród swoich znajomych to prosta i skuteczna strategia. Znajomi często chętnie udzielają wsparcia, zwłaszcza jeśli czują, że ich wkład ma realny wpływ. Bliskość relacji sprzyja zaufaniu, co zwiększa szanse na pozytywną reakcję na prośbę o wypełnienie ankiety. Ponadto, ludzie zazwyczaj są bardziej skłonni pomóc osobie, którą znają osobiście. Pamiętaj jednak o tym, aby zbyt często nie wrzucać swojego posta, bo może to zostać odebrane jako spam.

Warto również napisać do swoich znajomych w wiadomości prywatnej.

Zbieranie danych do pracy dyplomowej może czasami być frustrujące, jednak warto się nie poddawać. To już jeden z ostatnich kroków do skończenia studiów i cieszenia się wymarzonym dyplomem. Pamiętaj, gdy już będziesz miał odpowiedzi, warto zajrzeć do Tabelkomatu i przyśpieszyć sobie proces ich analizowania 🙂

Analiza wyników badań do pracy magisterskiej licencjackiej dyplomowej,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *